Dorans ruta v44
- 23 okt 2026
Hej alla Thorare och träningsmedlemmar!
Ungdomarna hade roligt i Dalarna och Simon och Ruben visade framfötter på ultralång SM! Och så finns Thortjejerna Elise och Karin i Schweiz och springer militärVM i orientering med fina resultat. Hösten bjuder på omväxling!
Nu är det höstlov och i slutet av den är det dags för anrika Rodhen nattpatrull – bästa sätt att testa tillsammans om du aldrig har testat förut på nattorientering. Du lär komma underfund hur roligt det är! Efteråt brukar vi även äta tillsammans som avslut av Upplands orienteringssäsong. Och så är det ju även bra träning inför O-Eventets alla nattlopp i Borås!
Och innan båda helger kan du träna nattorientering på Björns banor från Lurbo på tisdag. Varför inte testa med din lagkompis för Rodhen!
Vill du utveckla dig som orienterare under vintersäsongen? Ta chansen att lära dig om banläggning på StOF & UOF banläggningskursen (även sörmlänningar och västmanlänningar och övriga intressenter inbjudna). Du får grunderna och tränar på ett eget träningsprojekt under kursens gång. Två flugor på ett smäll – du blir en skickligare orienterare och samtidigt förbereder du ett träningspass för dina klubbkompisar! Första delen går tillsammans med Stockholms orienteringsförbund (StOF) introduktionskurs och har fokus på ungdomsbanor under 2 kvällar i november via teams (ons 4 & 18 november). I februari och mars blir det fortsättning med 3 webbträffar och en fysisk träff (ons 3 & 24 feb, 3 mars, lör 14 mars fysisk träff i någon klubbstuga i Storstockholm (platsen bestäms senare).
Hör av dig när DU vill/kan lägga en tisdagsbana och/eller ansvara för soppan efteråt. Ju fler som bidrar med sina idéer om banor/övningar och sopparecept, ju roligare!
Vi ses i skogen!
Hälsningar,
Dorothe
Lista av viktiga anmälningslänk:
Avslutningshelg i Borås. Detalj och anmälan om resan. Mer information om hela tävlingshelg här.
Aktivitetslista: här kan du hitta vad som är planerat och även se vilka tävlingar som ligger närmast (Eventor ger dig en ännu större utbud av tävlingar i hela Sverige)
Lördag (24/10)
Söndag (25/10)
Anmälan:
Rodhen natt, patrull, Ånö, lör 31/10
Måndag (26/10)
Anmälan:
Tisdagar på Lurbo, tis 27/10 – anmäl dig för karta och soppa innan 19:00!
Tisdagträning med NattO (27/10) – Nåsten
Tisdagar på Lurbo, banläggare Björn erbjuder 3 banlängder (6,5 km, 5,3 km, 4,1 km)
Samling: Lurbo
Start: 18:00
Soppa redo från ~19:00
Onsdag (28/10)
Torsdag (29/10)
Thorsdagar har höstlov. Från vecka 45 kommer det bli träning från Malmaskolan med ett löppass ute och möjlighet till spel inne efteråt.
Fredag (30/10)
Anmälan:
O-event, dag 1 – Sprint by Night, Borås, fre 6/11
O-event, dag 2 – Downhill sprint, Borås, lör 7/11
O-event, dag 3 – Zoorientering, Borås, sön 8/11
Lördag (31/10)
Rodhen natt, patrull, Ånö
Söndag (1/11)
Anmälan:
Fakiren + ultralång DM Västmanland, Arboga, lör 7/11
Måndag (2/11)
Anmälan:
Tisdagar på Lurbo, tis 3/11 – anmäl dig för karta och soppa innan 19:00!
Anmälan till banläggarkursen, första träff ons 4/11

